Mistrzostwa Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin

Pierwszy start suwalskich karateków w 2018 roku odbył się w Kobyłce pod Warszawą. Rozegrane zostały tam Mistrzostwa Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, będące jednocześnie Kwalifikacjami do Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów. Na starcie stanęło 110 zawodników z 32 klubów.

Zawodnicy startowali w konkurencjach kata i wagowych kumite. Najlepsza trójka zawodników z każdej kategorii uzyskała kwalifikacje do startu w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w tym roku w Polsce we Wrocławiu. Z Suwałk tym razem wystartowały trzy zawodniczki: Aleksandra Mozerys, Aleksandra Rybacka i Aleksandra Górska.

Dwie Aleksandry Mozerys i Rybacka udowodniły, że na obecną chwilę są najlepsze w w kategorii kumite do 55 kg juniorek. Po wygraniu walk eliminacyjnych znalazły się w finale gdzie 1 miejsce zajęła Mozerys, a 2 Rybacka. Jest to duży sukces naszych zawodniczek, obydwie startowały już w kumite na Mistrzostwach Europy, ale w innych kategoriach wiekowych i wagowych. Aleksandra Rybacka startowała w kadetkach w kategorii do 50 kg gdzie zdobyła przez dwa lata złoto i srebro.

Teraz po przejściu do juniorek i zmianie kategorii na wyższą wagowo pokazała, że też ma zamiar jechać i walczyć o medale. O rok starsza Aleksandra Mozerys startowała już w zeszłym roku w juniorkach w kategorii do 60 kg, gdzie nie udało się jej zdobyć medalu. W tym roku zaryzykowaliśmy, Olka dzięki ciężkiej pracy na treningach zmieniła kategorię o 5 kg w dół i z powodzeniem ją wygrała.

Jako zeszłoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek w kata Mozerys wystartowała, też w drugiej konkurencji i też z powodzeniem. Olka zajęła miejsce drugie i może cieszyć się z dwóch kwalifikacji na Mistrzostwa Europy.

Nasza trzecia Aleksandra startowała w kategorii kumite +65 kg. Górska w pierwszej walce spotkała się z niższą zawodniczką, z którą trudno jej było walczyć. Sędziowie boczni orzekli w werdykcie remisowe wskazanie 2 na 2 a sędzia maty wskazał na przeciwniczkę suwalczanki, Aleksandra Górska musiała zadowolić się miejscem w ósemce, które nie daje kwalifikacji i możliwości startu na Mistrzostwach Europy.

Za dwa tygodnie suwalskich karateków zobaczymy w Zamościu, gdzie 18 osobowa ekipa powalczy o medale na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Mistrzostwach Makroregionu Juniorów i Seniorów.

Wyjazd na zawody został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.