Historia Kyokushin

Historia Karate Kyokushin

Kyoku znaczy ostateczny, zasadniczy lub podstawowy, Shin to prawda lub rzeczywistość, Kai znaczy przyłączyć się, brać udział. Symbolem Karate Kyokushinkai jest Kanku, które bierze swój początek z Kanku kata. W tym kata ręce wznoszą się ku górze do pozycji, gdy przy otwartych dłoniach i odwiedzionych kciukach opuszki palców wskazujących i kciuków stykają się.

Tak właśnie powstaje poniższy symbol. Ostre wierzchołki – palce wyobrażają skrajność, szczyt czegoś. Szerokie odcinki – okolice nadgarstków oznaczają siłę, środek oznacza nieskończoność, głębię. Symbol Kanku oznaczony w okręgu oznacza ciągłość i okrężny ruch.

Masutatsu Oyama

Masutatsu Oyama najwybitniejszy karateka obecnego stulecia twierdził, że karate to „sztuka i filozofia walki”, która rozwinęła się na przestrzeni wieków. W naszym kręgu kulturowym pojęcie sztuki kojarzy się z muzyką, malarstwem, rzeźbą – w Japonii również z karate, judo, akido, kendo lub ikebaną.

Te dyscypliny sztuki łączy ze sobą idea perfekcji i pełnego wewnętrznego zaangażowania. Karate oprócz wzmocnienia ciała uczy opanowania i poczucia wewnętrznego spokoju, jest sposobem doskonalenia własnego charakteru. Prawdziwe karate można praktykować przez całe życie doświadczając wciąż nowych doznań wewnętrznych wynikających z osadzenia tej sztuki w głębokiej duchowej tradycji oraz podłożu przejawiającym się w medytacji, dyscyplinie, ceremonii i etykiecie dojo.

Masutatsu Oyama twórca stylu kyokushinkai Karate przychodzi na świat 27 lipca 1927 roku w Tokio. Dwa lata później rodzice wysyłają go do siostry w Mandżurii. Jako uczeń szkoły podstawowej w Korei zaczyna naukę chińskiego kempoby w 1936 roku zdobyć czarny pas. Naukę w szkole lotniczej Yamanshi w Japonii łączy z treningami karate pod kierunkiem Funakoshi.

Jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdobywa 2 dan w karate. W 1946 r. Oyama rozpoczyna naukę na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Waseda. Odwiedza E. YOshikawa i S. Czaki – dwóch słynnych pisarzy, by pogłębić wiedzę o starych zwyczajach samurajskich. Wyjeżdża do Minhau, by przygotować się do pierwszych po wojnie mistrzostw Japonii w karate.

Turniej odbywa się w Kioto 1947 r. – M. Oyama zostaje mistrzem Japonii. W rok później decyduje się poświęcić karate i rozpoczyna samotny, odcięty od świata 18-miesięczny trening w górach, by doprowadzić do perfekcji technikę i ostatecznie ukształtować koncepcję swojego karate. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka decyduje się na walkę z bykiem w Chiba, szukając w niej granicy udzkich możliwości.

 

Kyoku – shin – extremum prawdy – tak nazwie swoje karate w kilka lat później. W 1952 r. wyjeżdża do USA, gdzie przez 11 miesięcy popularyzuje poprzez pokazy i konfrontacje z przedstawicielami innych systemów walki, swoje karate, ponownie stawia też czoło bykom. Staje się sławny przez cios shuto, którym potrafi ściąć rogi byka. ‚New York Times’ pisze o nim „Boska Ręka”.

W 1954 r. otwarte zostaje pierwsze Dojo Oyama w Japonii. Instruktorami zostają K. Mizushima i E. Yasuda. Sam mistrz, poczynając od Okinawy, podróżuje przez południowo – wschodnią Azję studiując wiele różnorodnych styli walki. Rośnie popularność Dojo Oyamy, on sam rozpoczyna prowadzenie treningów na prośbę wielu uczniów. W Bankoku, po wyzwaniu rzuconym przez boks tajlandzki, dochodzi do publicznych walk uczniów Oyamy z bokserami Thai. Japończycy wygrywają dwie z trzech rozegranych walk.

Dojo Honbu

1 października 1963 r. powstaje Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushinkai z centralnym Dojo Honbu w Tokio. Ponad 20 uczniów zdobywa czarne pasy. W rok później organizacja zostaje oficjalnie uznana na świecie. E Sato, były premier Japonii, laureat nagrody Nobla otrzymuje tytuł Kaicho ( prezydenta ), M. Oyama zostaje Kancho (dyrektor) Kokushinkai – kan. W roku 1974 Kancho Oyama otrzymuje 9 dan z rąk Międzynarodowej Organizacji Kyokushinkai. W roku później w Tokio odbywają się pierwsze Otwarte Mistrzostwa Świata Wszechstyli – zwycięża K.Salo z kyokushin Tokyo.

Masutatsu Oyama, twórca i założyciel tego nowoczesnego kierunku, jako jeden z nielicznych na świecie, posiadał najwyższy możliwy stopień wtajemniczenia – 10 dan. Był autorem fundamentalnych publikacji książkowych na temat karate, lecze przede wszystkim niedoścignionym praktykiem sztuk walki. Jego wyczyny, takie jak np. wolka non stop przez kolejne 3 dni ze 100 przeciwnikami, czy pokonanie 50 byków są nie do powtórzenia przez współczesnych karateków. Masutatsu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku. Jego następcą został Shokei Matsui – mistrz świata, jeden z ośmiu karateków na świecie, który przetrwał 100 walk w ciągu jednego dnia.