Puchar Polski Seniorów Juniorów i Młodzików

Suwalscy karatecy wystartowali ostatni raz w tym roku. W Szczecinku 8 grudnia odbył się Puchar Polski Seniorów Juniorów i Młodzików. Na starcie stawiło się 440 zawodników z 76 klubów z całej Polski. Ostatnie starty zaliczyło tylko pięcioro suwalczan, pozostali zawodnicy dostali zasłużony odpoczynek po bardzo dobrych startach na Mistrzostwach Polski i Europy.

Na zawodach wystąpili: młodziczka Jolanta Płońska, dwaj juniorzy młodsi Tomasz Kluczyński i Wiktor Grzybczyński, juniorka Aleksandra Rybacka, oraz po raz pierwszy jako seniorka Aleksandra Górska. Zawodnicy dopisali do tegorocznych sukcesów dwa medale.

Można powiedzieć, że tym razem żeńska część naszej drużyny spisała się na medal, zdobyły je dwie nowicjuszki. Jolanta Płońska po raz pierwszy wystartowała w zawodach ogólnopolskich i wygrywając cztery walki dotarła do finału, gdzie uległa zawodniczce z Ostrołęki i wróciła ze srebrnym medalem zajmując II miejsce w kategorii kumite +55 kg. 

Nasz drugi medal zdobyła Aleksandra Górska. Olka jest naszą medalistką Mistrzostw Polski i Europy w kadetach i młodzieżowcach, ale tu po raz pierwszy wystartowała w seniorkach. Pierwszy seniorski start trzeba zapisać jako sukces, Olka wytrzymała presję, poradziła sobie z bardziej doświadczoną zawodniczka w pierwszej walce, a w drugiej uległa wicemistrzyni zajmując III miejsce w kategorii kumite +65 kg.

Te dwa medali dopisujemy do puli pozostałych sukcesów naszych zawodników w 2018 roku. Podsumowując, nasi zawodnicy wystartowali w tym roku trzynaście razy na zawodach od rangi Mistrzostw Klubu po Mistrzostwa Europy. Łącznie odnotowaliśmy 247 startów zdobywając 185 medali, 59 złotych, 53 srebrne i 73 brązowe. Na Mistrzostwach Europy w tym roku zdobyliśmy aż 5 medali, w naszym dorobku sportowym w sumie posiadamy ich 32 .  Medale zdobyli:

– Aleksandra Rybacka – I miejsce Mistrzostwa Europy Juniorek, Kategoria kumite do 55 kg

– Damian Biłbak – II miejsce Mistrzostwa Europy Młodzieżowców, Kategoria kumite do 65 kg

– Aleksandra Górska – III miejsce Mistrzostwa Europy Młodzieżowców, Kategoria kumite +65 kg

– Daniel Biłbak –  III miejsce Mistrzostwa Europy Młodzieżowców, Kategoria kumite do 70 kg

– Michał Karpowicz – III miejsce Mistrzostwa Europy Młodzieżowców, Kategoria kata

Na Mistrzostwach Polski suwalscy karatecy w tym roku zdobyli 15 medali. Na Akademickich Mistrzostwach Polski 5 medali, dwa złote jeden srebrny i dwa brązowe. Na Mistrzostwach Polski Juniorów 2 brązowe. Na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców 3 złote i 3 brązowe oraz na Mistrzostwach Polski Seniorów 2 medale srebrne. Oprócz medali indywidualnych obroniliśmy w tym roku tytuł i zostaliśmy po raz drugi z rzędu Drużynowymi Mistrzami Polski Młodzieżowców.  

Wyjazd na ostatnie zawody, jak i pozostałe w tym roku, został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz sponsora klubowego Reso Europa Service. Dziękujemy.