Puchar Polski Karate Kyokushin Seniorów Juniorów i Młodzików

10 grudnia w Ciechanowie odbył się Puchar Polski Karate Kyokushin Seniorów Juniorów i Młodzików. W Pucharze Polski Seniorów wystartowało 97 zawodników z 47 klubów. Puchar Polski Juniorów i Młodzików zgromadził 211 zawodników z 61 klubów. Suwalski Klub Karate wystawił zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Nasze miasto reprezentowało ośmioro zawodników. Trzech seniorów, troje juniorów i dwie młodziczki.

Tym razem zdobyliśmy łącznie 4 medale, najlepiej zaprezentowali się nasi seniorzy, którzy zdobyli trzy medale – jeden złoty i dwa srebrne. W kategorii do 65 kg najlepsi okazali się dwaj suwalczanie, w finale spotkali się: starszy Mateusz Muczyński , który zdobył I miejsce i Puchar Polski oraz młodszy (nowicjusz) w seniorach Daniel Biłbak. Daniel w pierwszej walce pokonał Pawła Wolskiego z Warszawy, w drugim pojedynku przez wazari (kopnięcie na głowę) pokonał byłego mistrza Polski i Wicemistrza Europy Młodzieżowców Adriana Staszewskiego ze Szczytna. Wygraną jednak okupił odnowieniem się kontuzji stopy i w pojedynku finałowym nie mógł wziąć udziału.

W kategorii do 75 kg bardzo dobrze zaprezentował się Sebastian Biłbak. W pierwszej walce pokonał Krzysztofa Strója z Bukowna. W dwóch następnych pojedynkach pokonał pretendentów do tytułu w tej kategorii: Marcina Krupę z Dzierżoniowa (aktualnego brązowego medalistę Mistrzostw Polski Seniorów) i Tomasza Madeja z Zielonej Góry (aktualnego Wicemistrza Polski Seniorów). Sebastian obie walki wygrał na punkty, przez wazari. W finale spotkał się w Igorem Lamotem z Wrocławia. Igor był faworytem tej kategorii i tym razem nie oddał prymatu, pokonawszy Sebastiana w finale przez skuteczną technikę na korpus. Starty naszych zawodników, w kategorii seniorskiej uważamy za bardzo dobre.

Nasi młodsi reprezentanci dołożyli do puli nagród jeden medal brązowy. Zdobyła go najmłodsza zawodniczka, startująca w młodzikach, Aleksandra Rybacka – zajęła III miejsce w kumite do 50 kg. Wygrała dwa pojedynki, w trzeciej walce po dogrywce uległa zawodniczce z Ełku. Juniorki Aleksandra Górska, Aleksandra Mozerys, młodziczka Aleksandra Biłbak i junior Krzysztof Alicki tym razem przegrali swoje pierwsze pojedynki.

Tym wynikiem zakończyliśmy starty w roku 2016. Był to bardzo trudny, ale i dobry rok dla naszych zawodników. W sumie zanotowaliśmy 13 startów na zawodach, od rangi Mistrzostw Klubu, poprzez Mistrzostwa Makroregionu i Polski, aż do Mistrzostw Europy. Zarejestrowaliśmy 162 starty naszych zawodników, które przyniosły 127 zdobytych medali: 41 złotych, 40 srebrnych i 46 brązowych. Daje nam to jeden medal średnio, na niecałe 3 dni! Na Mistrzostwach Europy zdobyliśmy łącznie 4 medale. Brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów oraz złoty, srebrny i brązowy w Mistrzostwach Europy Kadetów.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski również zdobyliśmy 4 medale. W seniorach 1 złoty i 1 brązowy, w młodzieżowcach tym razem także złoto i brąz. Na Pucharze Polski cztery medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Były to medale zamykające rok wielu zmagań i startów. Przed nami czas świąteczny, a potem Sylwester i cały 2017 rok, w którym podejmiemy nowe wyzwania, postaramy się zdobyć następne medale i będziemy dalej sumiennie doskonalić się w sztuce karate.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.