Kenji Midori

Po raz pierwszy Kenji Midori dal się poznać jako nieprzeciętny zawodnik w czasie 4 Otwartych Mistrzostw Świata w 1987 roku. Wtedy właśnie swoją postawą i umiejętnościami technicznymi dał wszystkim do zrozumienia, że był tym, który może zostać największym Mistrzem Kyokushin Karate. Patrząc na jego umiejętności podczas walki na tatami, było się pod ogromnym wrażeniem jego gibkości, techniki, niesamowitej szybkości i siły zadawanych ciosów oraz kopnięć jeden za drugim.

W tamtym okresie Sosai Masutatsu Oyama mawiał, że Kyokushin Karate nie potrzebuje żadnych kategorii wagowych. Ani lekkiej, ani średniej, ani ciężkiej. Powszechnie było wiadomo, że to właśnie wola i duch walki były i są nadal decydującymi czynnikami w walce Karate, ważniejsze nawet niż siła, wzrost i waga. Pomimo przegranej w ćwierć finałach w 1987 roku, zgromadzona publiczność mogła się przekonać, że Kenji Midori dysponował tymi cechami, które są niezbędne do zdobycia kolejnego tytułu Mistrza Świata.

Wszyscy zadawali sobie wtedy pytanie: w jaki sposób jest to możliwe, że taka różnica wagowa może być zrekompensowana przez znakomite przygotowanie fizyczne, szybkość i siłę. Co więcej, jego dodatkowym utrudnieniem w konfrontacji kumite był wzrost – 165 cm, gdzie większość z jego przeciwników było o 20 lub więcej centymetrów wyższych.

Różnica parametrów fizycznych widoczna była zwłaszcza przy porównaniach z „gajins”, czyli cudzoziemcami, którzy bez wyjątku byli znacznie więksi i ciężsi od shihan Midoriego. Sosai Oyama, będąc pod dużym wrażeniem zdolności Kenji Midori, mawiał, że idealnym, a zarazem optymalnym sprawdzianem dla niego będą 5 Otwarte Mistrzostwa Świata w 1991 roku.

Powód, dla którego shihan Midori wybrał taką drogę, bardzo ciężką i pełną wyrzeczeń, był jeden. Chciał przezwyciężyć swoje dwie słabości: wzrost i wagę, aby następnie móc przezwyciężyć swoich przeciwników. W 1991 roku ziściło się jego wielkie marzenie – wygrał 5 Otwarte Mistrzostwa Świata, pokonując pochodzących z różnych krajów przeciwników o znacznie lepszych parametrach fizycznych.

Ważąc niespełna 75 kilogramów doskonale poruszał się na nogach, dysponował nieskazitelną techniką, zaskakiwał swoich przeciwników kopnięciami i uderzeniami zmieniając cały czas dystans i sposób zadawania technik. Dzięki tym zdolnościom potrafił znokautować wielu swoich oponentów. Kenji Midori stał się wspaniałym Mistrzem uwielbianym przez wszystkich. Jest on jednocześnie najlżejszym Mistrzem Świata i najlepszym technikiem jaki mógł zdobyć ten tytuł.

Jak każdy z nas, Kenji Midori lubi życie, śmiech, żarty i zabawę. Jego usposobienie i podejście do ludzi jest wyzbyte całkowicie arogancji Mistrza Świata, z każdym potrafi się porozumieć, a jego osobowość i zawsze uśmiechnięta twarz sprawa, że jest bardzo lubianym i szanowanym Mistrzem wśród całej społeczności Kyokushin.

Shihan Kenji Midori niewątpliwie zasługuje na miano Mistrza Sztuk Walk, a dzięki jego technice, nieprzeciętnym umiejętnościom i zaangażowaniu w walkę można śmiało postawić go obok największych Mistrzów Budo Karate.

Wróć