Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin

W dniu 21 października 2017 roku w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Seniorów Open i Kata oraz Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. W sumie na podwójnych mistrzostwach wystartowało 246 zawodników z 58 klubów. Suwalski Klub Karate wystawił do startu dwóch zawodników w konkurencji kata  seniorów – Michała Karpowicza i Damiana Biłbaka. W Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych wystartowali – Kacper Sawicki i Piotr Barwicki. Nasza ekipa wróciła z jednym brązowym medalem. Michał Karpowicz zdobył III miejsce w kata seniorów.

Drugi nasz zawodnik startujący w kata, Damian Biłbak zajął 5 miejsce. Jest to dobry start naszych zawodników, gdyż dwóch są jeszcze młodzieżowcami (Damian ma 19 lat, Michał 20), obaj wystartowali po raz pierwszy w konkurencji z seniorami i pokazali, że plasują się w czołówce krajowej. Medal Michała jest jego pierwszym medalem w przedziale wiekowym seniora.

Naszym juniorom młodszym (14-15 lat) nie powiodło się tak dobrze. Obaj wrócili bez medali. Piotr Barwicki w kategorii do 50 kg. przegrał swój pierwszy pojedynek po wyrównanej walce i wskazaniu sędziów 3 do 2. Kacper wygrał swoją pierwszą walkę po dogrywce przez wskazanie sędziów i zakwalifikował się do ćwierćfinałów. Pierwsza walka kosztowała Kacpra zbyt dużo energii i w drugiej walce nie poradził sobie z silniejszy fizycznie przeciwnikiem. Ostatecznie zajął miejsce 7-8 w kategorii +65 kg.

Mimo zakończenia startu w Mistrzostwach Polski, zawodnicy nie mogą odpocząć. Wszyscy czterej za trzy tygodnie (11 listopada), wystartują w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców i Kadetów. Dołączy jeszcze do nich jeszcze troje zawodników: Daniel Biłbak- młodzieżowiec, Aleksandra Rybacka- Kadetka i Aleksander Konikowski – kadet. Cała siódemka ciężko trenuje i ma przed sobą jeszcze trzy tygodnie pracy. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i kontuzje będą omijały naszych zawodników, to jest szansa że  powalczą o kilka medali Mistrzostw Europy.

Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.