Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców

16 grudnia 2017 roku w Koszalinie odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców. W zawodach wystartowało 160 zawodników z 50 klubów. Suwałki reprezentowało sześcioro zawodników. Byli to młodzieżowcy – Daniel i Damian Biłbak oraz Michał Karpowicz, jak też juniorki, trzy Aleksandry- Mozerys, Górska i Rybacka. Ostatni tegoroczny start udał się nam bardzo dobrze, suwalczanie zdobyli indywidualnie trzy złote medale i jeden srebrny.

Nasi medaliści:

Młodzieżowcy –  Daniel Biłbak I miejsce kumite do 70 kg , Damian Biłbak I miejsce kata, Michał Karpowicz II miejsce kata.
Juniorka – Aleksandra Mozerys I miejsce kumite do 60 kg
Aleksandra Rybacka i Aleksandra Górska tym razem przegrały swoje drugie pojedynki i wróciły bez medali.

Dodatkową „wisienką na torcie” podsumowującą cały rok, stało się zdobycie Mistrzostwa Polski Drużynowo w Młodzieżowcach. Pozostawiliśmy w tyle wszystkie kluby z całej Polski potwierdzając, że w tym roku w przedziale wiekowym 18-21 lat, to suwalski klub jest najlepszy.

Damian Biłbak na zawodach wystartował w kata i kumite do 65 kg. W kumite przegrał swój pierwszy pojedynek, po dogrywce z zawodnikiem z Augustowa. W czasie walki było jeszcze widać u Damiana zmęczenie po starcie w zeszłym tygodniu w Rosji na Mistrzostwach Świata KWU w Jekaterynburgu. Za to w kata, Damian okazał się tym razem Mistrzem i zdobył złoty medal.

Daniel Biłbak zdobył drugi złoty medal będąc bezkonkurencyjnym w kategorii do 70 kg. Wygrał dwa pojedynki, pierwszy przez wazaari (0.5 pkt) drygi przed czasem.

Michał Karpowicz wystartował w kumite do 75 kg. oraz kata. W kumite pierwszą walkę wygrał przed czasem, w drugiej przegrał przez wskazanie sędziów zajmując miejsce 7-8. Ale zdobywając trzeci medal w kata (srebrny), jednocześnie przypieczętował Mistrzostwo Drużynowe.

Te trzy medale zaowocowały, jak dotąd najlepszym wynikiem drużynowym młodzieżowców w historii klubu. Do tej pory zdobywaliśmy w tej kategorii wiekowej medale drużynowe 6 razy (4 razy srebro, 2 razy brąz). Tym razem udało się nam zdobyć brakujący złoty krążek. Medal ten jest też ostatnim medalem jakiego nam brakowało i jaki można zdobyć drużynowo w kraju. Suwalski Klub Karate Kyokushin może w swojej historii szczycić się tym, iż stawaliśmy na najwyższym podium drużynowym we wszystkich kategoriach wiekowych.

Aleksandra Mozerys wystartowała w kata i w kumite do 60 kg. W kata musiała zadowolić się najsmutniejszym miejscem dla sportowca, zajęła czwartą lokatę. W kumite tym razem lepiej nie mogła sobie poradzić, mimo trzech ciężkich pojedynków, wygrywając jeden przez wazaari i dwa przez wskazanie sędziów zdobyła złoto i tytuł Mistrzyni Polski.

Po ostatnim starcie warto jest podsumować naszą tegoroczną pracę i trofea które zdobyliśmy w roku 2017. W sumie wystartowaliśmy 15 razy na zawodach, od rangi mistrzostw klubu, po Mistrzostwa Świata Seniorów. Zawodnicy zaliczyli 281 startów, zdobywając 170 medali – 39 złotych, 49 srebrnych i 82 brązowe.

Najcenniejszymi medalami były trzy medale Mistrzostw Europy:

– Aleksandra Rybacka – srebro Mistrzostw Europy kadetek, kumite do 50 kg
– Aleksandra Mozerys – brąz Mistrzostw Europy juniorek w kata
– Piotr Barwicki – brąz Mistrzostw Europy kadetów, kumite do 50 kg

Było też 7 medali Mistrzostw Polski i dwa Otwartych Mistrzostw Austrii:

Damian Biłbak – Mistrz Polski Seniorów, Mistrz Austrii Seniorów kumite- kategoria do 65 kg,
Mistrz Polski Młodzieżowców w kata

Daniel Biłbak – Brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów, Mistrz Polski Młodzieżowców, Mistrz
Austrii, kumite- kategoria do 70 kg

Michał Karpowicz- Brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów w kata, srebrny medalista
Mistrzostw Polski Młodzieżowców w kata

Aleksandra Mozerys- Mistrzyni Polski Juniorek kumite do 60 kg

Wyjazd na zawody został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service