Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców

7 listopada 2020 roku w Zielonce pod Warszawą odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców. W zawodach wzięło udział 162 zawodników z 68 klubów z całej Polski. Każdy z uczestników wydarzenia zobowiązany był do przestrzegania aktualnych przepisów dotyczących rozgrywania wydarzeń sportowych oraz aktualnych regulacji dot. pandemii i bieżącego regulaminu sanitarnego.

Duże brawa dla organizatora sensei Marcina Sieradzkiego, który przy współpracy z Polskim Związkiem Karate wziął na siebie trudy przygotowań Mistrzostw w tak trudnym dla wszystkich nas i nieprzewidywalnym czasie. Ogromne brawa dla wszystkich uczestników zawodów, że mimo wszystko zmobilizowali się i dali radę trudom przygotowań i mimo różnego rodzaju obaw stawili się na matach. aby rywalizować w duchu sportowym karate.

Śmiało możemy powiedzieć, że suwalscy karatecy też stanęli na wysokości zadania, a wyniki które osiągnęli natchnęły nas wewnętrzną radością, która przyda się bardzo nam wszystkim w tych niepewnych chwilach. Suwalski Klub Karate Kyokushin reprezentowało czworo zawodników. Dwie zawodniczki w kategorii młodzieżowców – Aleksandra Górska i Aleksandra Biłbak oraz dwóch zawodników w kategorii juniorów – Adrian Bugieda i Tomasz Kluczyński. Zawodnicy zdobyli trzy medale, dwa złote i jeden srebrny.

Złoto przypadło  Aleksandrze Górskiej, która wygrała trzy pojedynki w kategorii +65 kg i zdobyła wreszcie swój wyczekiwany tytuł Mistrzyni Polski. Olka do tej pory po dwóch startach w kategorii młodzieżowca miała na swoim koncie dwa brązowe medale. Powiedzenie ”do trzech razy sztuka” jak najbardziej pasuje do naszej zawodniczki. Ciężka praca ostatnich lat zaowocowała wreszcie zdobyciem najwyższego trofeum i tytułu Mistrzyni Kraju.

Drugim złotym medalistą okazał się junior Adrian Bugieda. Startując w kategorii do 60 kg wygrał cztery pojedynki. Adrian miał w swoim dorobku brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii juniora młodszego. W tym roku z racji wieku wystartował po raz pierwszy w juniorach i od razu osiągnął najlepszy wynik i zdobył tytuł Mistrza Polski. Świadczy to o jego rozwoju i ciężkiej pracy przez ostatni rok treningów.

Naszą srebrną medalistką została Aleksandra Biłbak. Po brązie w zeszłym roku obecne srebro pokazało jej progres i rozwój w dobrym kierunku. Wygrała dwie walki, pierwszą przez wskazanie, drugą przez zdobycie pół punktu „wazaar”. W pojedynku finałowym przegrała po dogrywce przez wskazanie sędziów. Olka startuje w młodzieżowcach jeszcze dwa lata więc na pewno nie powiedziała ostatniego słowa i za rok powalczy o złoto i tytuł Mistrzyni Polski.

Nasz czwarty zawodni Tomasz Kluczyński przegrał swój pierwszy pojedynek w kategorii do 65 kg, walka była bardzo wyrównana, sędziowie dopiero po dogrywce wskazali wygraną przeciwnika. Tomek za rok ma szanse wrócić i udowodnić, że medale są w jego zasięgu.

Na koniec zawodów okazało się że Suwalski Klub Karate zdobył Drużynowe Wicemistrzostwo Polski, było to dopełnienie naszej radości i zasłużony sukces naszych zawodników. Jest to 22 medal drużynowy na Mistrzostwach Polski w blisko 30 letniej historii działalności naszego klubu.

Zawody zostały dofinansowane ze środków dotacji z Urzędu Miasta w Suwałkach.