Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin

We Wrocławiu 11-12 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. W zawodach wzięło udział prawie 400 zawodników z 28 państw. W piątek rywalizowali juniorzy, w sobotę seniorzy. W kadrze Polski znalazły się dwie reprezentantki Suwałk: Aleksandra Rybacka kumite juniorek do 55 kg i Aleksandra Mozerys kumite juniorek do 55 kg oraz kata juniorek.

Trenerem Kadry Narodowej Juniorów był Shihan Marek Krejpcio. Trzeba przyznać że „ściany” tym razem Polakom jako gospodarzom nie pomagały. Wielu zawodników przegrało przez punkty karne faulując lub przez kontrowersyjne decyzje sędziów. Ale to wszystko jest już za nami i trzeba cieszyć się z tego co zdobyliśmy. A mimo wszystko mamy lepszy wynik medalowy niż w zeszłym roku i to buduje na przyszłość.

W ubiegłym roku Polska Reprezentacja Juniorów i Seniorów zdobyła łącznie 13 medali, tym razem zdobyliśmy ich 16. Mamy lepszy wynik medalowy w juniorach, jak też w seniorach. Seniorzy zdobyli 10 medali: w kata cztery – brązowy w kobietach i historyczny wynik, bo po raz pierwszy trzy medale złoty, srebrny i brązowy w mężczyznach. W kumite seniorów zdobyto 6 medali dwa złote dwa srebrne i dwa brązowe. Juniorzy zdobyli łącznie 6 medali: brązowy w kata oraz dwa brązowe, dwa srebrne i jeden złoty w kumite.

Miłą informacją jest to że ten jedyny złoty medal w juniorach przypadł Suwalczance Aleksandrze Rybackiej, która została Mistrzynią Europy w kumite do 55 kg. Ola wygrała trzy pojedynki pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę. Litwinkę pokonała w dogrywce przed czasem, zdobywając dwa kopnięcia na głowę. Z Bułgarką wygrała w pierwszej rundzie przez wazaari – jedno kopniecie na głowę.

W finale sędziowie po pierwszej rundzie wskazali trzy do dwóch na naszą zawodniczkę. Jest to bardzo dobry występ naszej Mistrzyni. W juniorkach Olka wystartowała po raz pierwszy i jako młodszy rocznik pokonała wszystkie przeciwniczki, miejmy nadzieją że za rok powtórzy swój wynik. Mniej szczęścia miała nasz druga Aleksandra.

Aleksandra Mozerys przegrała dwa medale o włos startując w kata i kumite, zajęła dwa miejsca w ósemkach. W kata wygrała pierwszą rundę. W drugiej rundzie, o wejście do czwórki, spotkała się z Dunką i przegrała decyzja sędziów stosunkiem głosów trzy/dwa. W kumite wyszło podobnie pierwsza walka wygrana poprzez przewagę, w drugiej walce sędziowie zaliczają przeciwniczce kopnięcie na głowę i poprzez wazaari to Bułgarka weszła do strefy medalowej.

Na zawodach była obecna delegacja z Japonii. Przedstawiciele Zarządu Światowej Organizacji Karate WKO na czele z Prezydentem Kenji Midori 8 dan. Oceniono że Mistrzostwa w Polsce odbyły się na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Dobra organizacja za sprawą Wrocławskiego Klubu Karate Kyokushin, wynik medalowy Reprezentacji Polski i Mazurek Dąbrowskiego dla Suwalczanki Aleksandry Rybackiej bardzo cieszy.

Dziękujemy Zarządowi Miasta Suwałk i sponsorowi Klubowemu Reso Europa Service za dofinansowanie wyjazdu.