Mistrzostwa Europy Kyokushin Shinkyokushin Karate Kadetów, Młodzieżowców U-22 i Seniorów Open

15-16 listopada 2013 roku w Rumunii w miejscowości Oradea, odbyły się Mistrzostwa Europy Kyokushin Shinkyokushin Karate Kadetów, Młodzieżowców U-22 i Seniorów Open. Mistrzostwa odbywały się w trzech kategoriach wiekowych, dwóch podzielonych na kategorie wagowe: kadeci 15-16 lat i Młodzieżowcy 18-22 lata. Seniorzy zaś startowali w Formule Mistrzostwa Europy Open (jedna kategoria wagowa). W Mistrzostwach wystartowało w sumie 441 zawodników z 23 państw Europy.

Suwałki reprezentowało dziewięcioro zawodników: kadeci – Marlena Drażba, Michał Karpowicz, Damian i Daniel Biłbak oraz młodzieżowcy – Aleksandra Czerwiecka, Mateusz Krejpcio, Mateusz Muczyński, Sebastian Biłbak i Wojciech Żytkiewicz.

Wszyscy nasi zawodnicy startowali w konkurencji kumite, a kadeci Michał, Damian i Daniel dodatkowo w kata.

W piątek odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów. Zawody rozpoczęły się od konkurencji kata. Dla Polski udało się zdobyć jeden medal – brązowy. Zdobył go nasz zawodnik Michał Karpowicz, dodatkowo na szóstym miejscu uplasował się drugi nasz zawodnik Damian Biłbak. Następnie rozpoczęły się konkurencje kumite w kategoriach wagowych. Michał po zdobyciu III miejsca w kata pokazał, że nie ma sobie równych w kumite w kategorii do 55 kg. Nasz zawodnik wygrał cztery walki bez potrzeby dogrywek, trzy przez kopnięcia na głowę i zajął I miejsce zostając Mistrzem Europy. Co ciekawe w finale spotkał się z drugim Polakiem Szymonem Grzegorzycą z Tarnowskich Gór, był to Polski finał, który wygrał Michał przez kopnięcie na głowę.

Drugi medal w naszych barwach zdobył Damian Biłbak w kategorii do 50 kg, zajął III miejsce przegrywając w półfinale z przyszłym Mistrzem z Litwy Irmantasem Symolionisem. Nasza pozostała dwójka została sklasyfikowana na miejscach 5-8. Marlena wygrała pierwszą walkę z Ukrainką, a w drugiej uległa Wicemistrzyni Europy Bułgarce Ivelinie Petrovej. Daniel Biłbak wygrał pierwszą walkę z Litwinem, w drugiej uległ Ukraińcowi, który zdobył 3 miejsce – Yewhenijovi Hrynko. Na koniec Michała czekała jeszcze jedna niespodzianka, za zdobycie dwóch medali i bardzo dobre walki został nagrodzony przez sędziów Tytułem BEST SPIRIT – za najlepszego ducha walki.

Był to niezaprzeczalnie dzień Michała, zdobył najlepszy wynik wśród Polskich kadetów i został wyróżniony wśród wszystkich zawodników startujących w kumite. Polacy w sumie zdobyli 8 medali: 1 medal w kata i 7 w kumie (2złote, 1 srebrny i 5 brązowych).

W sobotę rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Młodzieżowców w kategoriach wagowych i Mistrzostwa Seniorów Open. Naszych pięcioro młodzieżowców startowało w konkurencjach kumite. W najlżejszej kategorii wystartował Mateusz Muczyński i to jemu udało się zdobyć jedyny medal dla Polski w kategoriach męskich – III miejsce do 65 kg. Pozostałym naszym zawodnikom szło z różnym szczęściem.

Aleksandra Czerwiecka nie obroniła Wicemistrzostwa Europy z poprzedniego roku. Wracając po półrocznej przerwie z powodu kontuzji, uległa w pierwszej walce Karolinie Darcanowej z Litwy, zajmując miejsce 9-16. Mateusz Krejpcio uległ po dogrywce zawodnikowi z Ukrainy Rastyslavovi Ferennts i zajął miejsce 9-16. Ukrainiec zajął miejsce III. Sebastian Biłbak w pierwszej walce spotkał się z Hiszpanem Adrianem Perez i przegrał przez wskazanie sędziów po dwóch dogrywkach. Sebastian został sklasyfikowany na miejscu 17-32. Wojtek Żytkiewicz przegrał walkę przez wskazanie sędziów z Mistrzem Europy, Bułgarem Lachezar Dimitrovem zajmując miejsce 9-16.

Dla Polski w tym dniu udało się zdobyć 6 medali w kategoriach Młodzieżowców: 1 medal złoty w kata kobiet ( Paula Malikowska) i 5 w kumite. U mężczyzn 1 brązowy (Mateusz Muczyński) oraz u kobiet 1 złoty i 1 brązowy w kategorii do 55 kg (Marta Lubos i Klaudia Mastalerz), 1 złoty w kategorii do 65 kg (Diana Pachulska), i 1 brązowy w kategorii do 60 kg (Natalia Wódka). Był to dobry start dla Polski. W sumie zdobyliśmy 14 medali. Dla Suwalskiego Klubu był to najlepszy wynik medalowy w historii. Po raz pierwszy udało się nam przywieźć 4 medale, zdobyte na jednych Mistrzostwach Europy.

Zarząd Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin bardzo dziękuje za wsparcie finansowe Prezydentowi Miasta Suwałk oraz dla firmy Grodno S.A i firmy Majster.

Wyjazd na zawody został dofinansowany z dotacji Miasta Suwałk.