Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open w Bułgarii

25 -26 listopada 2016 roku w Sofii (Bułgaria) odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open. W turnieju wzięło udział 362 zawodników z 24 państw. Polskę reprezentowała 53-osobowa reprezentacja. Sześcioro zawodników z Suwałk zakwalifikowało się do Kadry Narodowej. Trzy kadetki: Aleksandra Rybacka, Aleksandra Górska i Aleksandra Mozerys oraz trzech młodzieżowców: Sebastian Biłbak, Michał Karpowicz i Daniel Biłbak.

Naszym młodzieżowcom nie udało się tym razem zdobyć medalu. Michał Karpowicz wystartował w kata. Jako medalista z poprzedniego roku, miał wolny los w pierwszej turze. W drugiej turze spotkał się z Hiszpanem, z którym wygrał pojedynek o wejście do czwórki, ale po ogłoszeniu werdyktu o wygranej Michała Hiszpanie wnieśli protest, po którym jeden sędzia zmienił zdanie i nasz zawodnik został ostatecznie pozbawiony medalu. Cofnięcie werdyktu sędziowskiego po wniesionym proteście jest ewenementem w karate i nastąpiło po raz pierwszy w historii (bez powtórzenia przez zawodników wystąpienia). Tym bardziej jest to dla nas trudne do zaakceptowania, ponieważ Michał wrócił do Polski bez medalu, który zgodnie z pierwotnym werdyktem sędziów mu się należał.

Daniel Biłbak wystartował po raz pierwszy w młodzieżowcach, jako nowicjusz również w kategorii kumite do 70 kg. W pierwszej walce spotkał się z Holendrem Deronem Ditiecherem, który pokonał Daniela przez skuteczną technikę na korpus, a następnie zdobył brązowy medal Mistrzostw. Starszy brat Daniela, Sebastian Biłbak wystartował w kategorii młodzieżowców po raz ostatni. Walczył w kumite do 75 kg. W pierwszej walce pokonał jednogłośnie Włocha Masimo Lacona. W drugiej walce, o wejście do strefy medalowej, przegrał z Litwinem Lukasem Rickievitiusem przez wskazanie sędziów. Walka była wyrównana do końca, zawodnicy walczyli aż trzy rundy, po których sędziowie wskazali ostatecznie na Litwina. Lukas po wygranej z Sebastianem wszedł do finału i zajął II miejsce.

Naszym kadetkom dużo bardziej poszczęściło się podczas sobotnich zawodów. Po wielotygodniowych i trudnych przygotowaniach, trzy „Olki” stanęły na wysokości zadania i wróciły do kraju z medalami. Aleksandra Mozerys startowała w kumite do 65 kg i w kata. W kumite przegrała swój pierwszy pojedynek z Valentyną Kurmin z Litwy. W kata zaprezentowała się lepiej i zdobyła ostatecznie III miejsce. W pierwszej rundzie Mozerys pokonała Hiszpankę Nolię Tortosa, a w drugiej wygrała z Georgjaną Chrilejan z Rumunii. W półfinale lepsza okazała się Litwinka Goda Klapatauskaite, która została potem srebrną medalistką.

O jeden stopień wyżej na podium stanęła Aleksandra Górska, która walczyła w kategorii kumite + 65 kg. Wygrała dwa pojedynki przez skuteczne techniki na głowę. W pierwszej walce pokonała Betinę Gorog z Węgier, w drugiej Elizę Yuodvalkyte z Litwy. W finale zaś spotkała się z Węgierką Szonją Neuherz, z którą przegrała przez wskazanie sędziów, zdobywając tym samym tytuł Wicemistrzyni Europy.

Najlepiej z naszej drużyny spisała się najmłodsza zawodniczka – 15-letnia Aleksandra Rybacka. Wygrała wszystkie swoje cztery pojedynki przez jednogłośne wskazanie sędziów, co jest dodatkowym potwierdzeniem wysokiego poziomu jej walk. Po pierwszej walce, w dogrywce, pokonała zawodniczkę gospodarzy Siyanę Stratievą. W drugim pojedynku już nie była potrzebna dogrywka, bowiem Ola jednogłośnie wygrała z Ukrainką Olesią Pohranychną. W trzeciej walce, Rybacka znowu górowała, tym razem nad Noemi Benko z Węgier. W finale z Mariyą Filipovą z Bułgarii, sędziowie bez dogrywki wskazali jednogłośnie na suwalczankę . Aleksandra Rybacka osiągnęła ogromny sukces, zostając Mistrzynią Europy w kumite, w kategorii kadetek do 50 kg!

Wróciliśmy do domu z trzema medalami. Reprezentacja Polski w całości też wypadła bardzo dobrze. W konkurencji kadetów zdobyliśmy łącznie 9 medali: dwa złote, trzy srebrne i cztery brązowe. W młodzieżowcach powtórzyliśmy liczbę 9 medali, zdobywając 2 złote i 7 brązowych krążków. W Mistrzostwach Europy Open Seniorów zdobyliśmy trzy medale: jeden srebrny i jeden brązowy w kategorii kobiet oraz jeden brązowy w kategorii mężczyzn. Jesteśmy zadowoleni z wyników klubowych, jak i reprezentacyjnych.

Zawodnikom życzymy szybkiej regeneracji i dalszych spektakularnych sukcesów. W tym roku suwalscy karatecy wystartują jeszcze dwa razy. W najbliższą sobotę 3 grudnia w Giżycku. W turnieju o Puchar Wielkich Jezior Mazurskich dla dzieci i młodzieży. Wystartuje około 50 suwalczan. Ostatnim startem 2016 roku będzie występ na Pucharze Polski Młodzików Juniorów i Seniorów w Ciechanowie, 10 grudnia, gdzie pojedzie około 10 zawodników.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.