Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin-Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców U-22 i Seniorów Open

8-9 listopada 2014 roku w Kownie na Litwie odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin-Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców U-22 i Seniorów Open. Mistrzostwa odbywały się w trzech kategoriach wiekowych, dwóch podzielonych na kategorie wagowe: kadeci 15-16 lat i Młodzieżowcy 18-22 lata. Seniorzy zaś startowali w formule Mistrzostwa Europy Open (jedna kategoria wagowa).

W Mistrzostwach wystartowało w sumie około 350 zawodników z 19 państw Europy. Polska wystawiła 46 osobową kadrę we wszystkich kategoriach. Z Suwalskiego Klubu wystartowało sześcioro zawodników: Kadeci – Daniel i Damian Biłbak; Młodzieżowcy – Mateusz Krejpcio, Aleksandra Czerwiecka, Mateusz Muczyński oraz Wojciech Żytkiewicz.

Zawody trwały dwa dni. Pierwszego dnia wystartowali nasi zawodnicy w kumite, a w drugim dniu wystartowała w kumite Aleksandra Czerwiecka i bliźniacy Damian i Daniel Biłbak w kata kadetów. W sobotę kadeci wystartowali, jako pierwsi. W dwóch najlżejszych kategoriach byli nasi zawodnicy. W kategorii do 50 kg – Damian Biłbak, a w kategorii do 55 kg – Daniel Biłbak. We dwójkę zaprezentowali się bardzo dobrze. Damian wygrał wszystkie walki przez jednogłośne wskazania sędziów, wszystkie walczył z Litwinami.

Tym razem jednak ściany nie pomogły gospodarzom i wszyscy ulegli naszemu zawodnikowi. Damian wygrał 3 walki z Zakarałskasem Tomasem, Dubiekasem Andriusem i w finale z Lintkieviciusem Paulusem. Tym samym zdobył I miejsce i tytuł Mistrza Europy w kategorii do 50 kg. Damian poprawił swój wynik z poprzedniego roku, kiedy to zajał III miejsce w tej samej kategorii na ME w Rumunii.

Jego brat bliźniak Daniel nie okazał się dużo słabszy, w kategorii do 55 kg zajął II miejsce i Wicemistrzostwo Europy. W pierwszej walce pokonał 4 do 1 Bułgara Yunakova Juliana. W drugiej pokonał jednogłośnie Litwina Mickievitiusa Donatasa. W trzeciej walce niestety Daniel został sfaulowany nieprzepisową techniką przez Węgra Bodnara Józesefa. Węgier uderzył Daniela z ręki nieprzepisową techniką na twarz, trafiając prosto w nos. Daniel z podejrzeniem połamania kości nosowej musiał być odwieziony do szpitala.

Tym samym Węgier został zdyskwalifikowany za faul, a Daniel niestety nie mógł walczyć w finale i Ukrainiec Priadka Radmir zajął I miejsce bez walki, zaś Daniel II. Daniel także poprawił swój wynik z poprzedniego roku. Rok wcześniej, gdy pierwszy raz startował na tej rangi Mistrzostwach zajął miejsce 5-8.

Po kadetach wystartowali młodzieżowcy. Wojciech Żytkiewicz przegrał w pierwszej rundzie z Ilenko Andreyem, który jak się okazało później został Mistrzem Europy. Mateusz Muczyński wygrał pierwszą walkę w dogrywce przez wazari z Venkovem Ivelinem z Bułgarii. W drugim pojedynku przegrał po bardzo wyrównanej walce z Humbatovem Eltajem w z Azerbejdżanu. Walka trwała pełne trzy rundy, po trzech rundach i po niewyłonieniu zwycięzcy przez wagę, sędziowie wskazali 3 do 2 na zawodnika z Azerbejdżanu. Humbatov zajął miejsce II, a Mateusz Muczyński miejsce 5-8 w kategorii do 65 kg.

Ostatnim naszym młodzieżowcem w sobotę był Mateusz Krejpcio, startował w kategorii do 75 kg. Pierwszą walkę wygrał przed czasem przez ippon, z Belgiem Pravickiem Lepelaarem. Drugą walka z Hiszpanem Javierem Zamorą okazała się trudniejsza. Mateusz wygrał przez wskazanie sędziów 4 do 1. W trzeciej walce Mateusz spotkał się z trzykrotnym medalistę ME Tymetsem Oleksandrem z Ukrainy. W pierwszej rundzie zdobył wazari przez skuteczne kopnięcie na tułów i wszedł do finału. W finale spotkał się z Grawesem Arnoldasem z Litwy. Litwin pokazał swoją dominację w tej kategorii. Wykonując dwukrotnie skuteczne techniki ręczne na tułów zdobył dwa wazari i wygrył Mistrzostwo Europy. Nasz zawodnik tym samym zajmął II miejsce i został Wicemistrzem Europy.

W niedzielę wystartowali nasi kadeci Daniel i Damian w kata. Obaj doszli do półfinału i zajęli miejsca 5-8 w tej konkurencii. Naszą ostatnią zawodniczką była Aleksandra Czerwiecka. Wystartowała w kategorii +65 kg kobiet. Olka dzielnie walczyła przez pierwszą rundę i dogrywką z wyższą i dużo cięższą Ukrainką. Po dogrywce sędziowie jednogłośnie wskazali Ukrainkę, jako zawodniczkę dominującą siłowo w walce.

Zawodnicy z naszego klubu zajęli trzy medale, jeden złoty i dwa srebrne, jest to bardzo dobry wynik sportowy. Jest to najlepszy wynik medalowy wśród klubów z Polski. Już po raz drugi udało się nam zdobyć największą liczbę medli na ME kadetów i U-22. Rok temu w Rumunii też zdobyliśmy najwięcej medali, jeden złoty i trzy brązowe. Tym razem mamy jeden medal mniej, ale za to wyższe miejsca na podium.

Za tydzień Mistrzostwa Polski Młodzieżowców we Włocławku. Po trudach przygotowań i starcie w ME na Mistrzostwach Polski wystartują Aleksandra Czerwiecka i Wojciech Żytkiewicz. Dołączą do nich Sebastian Biłbak i Karol Zubrzycki. Mamy nadzieję ze tym razem też uda się nam wrócić z medalami.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.