Mistrzostwa Europy Kadetów U-16 i Młodzieżowców U-21

W dniu 11 listopada 2017 roku suwalscy karatecy, jako członkowie Kadry Narodowej wystartowali na Mistrzostwach Europy Kadetów U-16 i Młodzieżowców U-21. Gospodarzem Mistrzostw była Polska. Organizatorem Polska Federacja Karate Shinkyokushin i Kielecki Klub Sportowy Karate. W mistrzostwach wzięło udział 334 zawodników z 23 państw, Polska reprezentacja liczyła 58 zawodników, w tym siedmioro suwalczan.

Z Suwałk w przedziale wiekowym kadeta wystartowali: Aleksandra Rybacka kumite do 50 kg, Piotr Barwicki kumite do 50 kg, Kacper Sawicki kumite do 70 kg i Aleksander Konikowski kumite +75 kg. Jako młodzieżowcy wystąpili: Damian Biłbak kumite do 65 kg i kata, Daniel Biłbak kumite do 70 kg oraz Michał Karpowicz kumite do 75 kg i kata. Polska Reprezentacja zdobyła 18 medali. Młodzieżowcy 2 złote, 1 srebrny i 5 brązowych; kadeci 2 srebrne i 8 brązowych.

Suwalscy zawodnicy zdobyli dwa medale – srebro zdobyła Aleksandra Rybacka w kumite kadetek do 50 kg, brąz wywalczył nowicjusz Piotr Barwicki w kumite kadetów do 50 kg. Ola w zeszłym roku była Mistrzynią Europy, w tym roku po wygraniu dwóch pojedynków też doszła do finału, ale w finale uległa nieznacznie po dogrywce zawodniczce z Litwy. Litwinka Svinkunaite Brigita wygrała przez wskazanie sędziów. W pierwszej walce nasza zawodniczka pokonała jednogłośnie Węgierkę Dveri Maję. W drugim pojedynku także jednogłośnie zwyciężyła Ukrainkę Pryshijak Anastasiję.

Piotrek nasz drugi medalista, pierwszą walkę przeszedł wolnym losem, w drugim pojedynku  zwyciężył przez wskazanie sędziów 3 do 2 remisów zawodnika z Węgier Rudiego Mate. W półfinale spotkał się z aktualnym Mistrzem Europy Petrauskas Edwardasem i przegrał przez wskazanie 4 do 1. Nasi pozostali kadeci Kacper Sawicki i Aleksander Konikowski przegrali swoje pierwsze pojedynki. Kacper po dogrywce z Bułgarem Mustafa Enginem, który zdobył później trzecie miejsce.  Aleksander przegrał z obecnym Mistrzem Europy Litwinem Kuzminskasem Arturasem.

Nasi trzej młodzieżowców w tym roku nie mieli szczęścia do medali. Najpierw Michał i Damian przegrali swoje pierwsze pojedynki w kata. W kumite wszyscy trzej trafili na medalistów z poprzedniego roku. Tym razem starsi i bardziej doświadczeni zawodnicy także okazali się lepsi. Damian w pierwszym pojedynku w kategorii do 65 kg pokonał przez kopnięcie na głowę Seva Thomasa z Francji. W drugiej walce spotkał się z Armeńcem Havsepaian Araratem, któremu uległ po dogrywce przez wskazanie sędziów. Zawodnik z Armenii zajął trzecie miejsce.

Daniel pierwszą walkę przeszedł wolnym losem. W drugim pojedynku spotkał Mistrza Europy z poprzedniego roku, jak też obecnego, Melikyan Naira z Armenii. Melikyan w pojedynku wyraźnie przeważał siłowo i wygrał go przed czasem technikami ręcznymi na tułów. Michał wygrał swój pierwszy pojedynek  przez wskazanie sędziów 3 do 2 remisów z Rumunem Pop Narcisem. W drugiej walce spotkał się z późniejszym brązowym medalistą Chajkiwskim Maksymem z Ukrainy, z którym przegrał przez wazari techniką ręczną na tułów.

Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.