Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushin

W dniach 28-29 czerwca w Pradze odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushin. W mistrzostwach wzięło udział 479 zawodników z 32 krajów. Zawody odbyły się w konkurencjach kata i kumite. 

Polskę reprezentowało 69 zawodników, w tym sześcioro z Suwalskiego Klubu Kyokushin. Kadeci – Tomasz Kluczyński i Adrian Bugieda, juniorzy – Aleksandra Rybacka i Kacper Sawicki oraz młodzieżowcy – Aleksandra Biłbak i Aleksandra Górska. Reprezentanci Polski zdobyli w sumie 25 medali. Trzy z tych medali to zasługa naszych Olek. W młodzieżowcach Aleksandra Biłbak zdobyła wicemistrzostwo w kategorii -55kg, a Aleksandra Górska zajęła 3 miejsce w kategorii +65kg. Aleksandra Rybacka zajęła 3 miejsce w kategorii juniorek do 55kg.

Nasi wszyscy zawodnicy startowali w konkurencji kumite. Pierwszego dnia wystartowali kadeci i juniorzy, wtedy też zdobyliśmy nasz pierwszy medal dla Polski dzięki Aleksandrze Rybackiej. Olka pierwszą walkę przeszła wolnym losem. W następnej walce spotkała się Ukrainką, Rusianą Bezstinna, z którą wygrała przewagą techniczną poprzez prawidłowe kopnięcie na głowę. Po czym dostała się do półfinału, gdzie walczyła z Węgierką, Lili Litvak. Niestety po dogrywce sędziowie wskazali na Węgierkę i Olka musiała zadowolić się brązowym medalem.

Nasi dwaj kadeci, Tomasz i Adrian, jak i junior Kacper, tym razem nie sprostali swoim przeciwnikom i wracają do kraju bez medali. Adrian Bugieda w kategorii do 50 kg pierwszy pojedynek stoczył z Ukraińcem, Ivanem Derevianko. Po wyrównanej walce sędziowie wskazali dogrywkę, w której niestety to Ukrainiec pokazał przewagę techniczną kopnięciem na głowę i wygrał walkę poprzez waza-ri, a Adrian przegrywając nie wszedł do ćwierćfinału.

Nasz drugi kadet, Tomasz Kluczyński, w kategorii -60 kg w pierwszej walce spotkał się z Litwinem, Elijusem Kucinskas, z którym przegrał także przez zaliczone kopnięcie na głowę i to również odebrało szansę na możliwość walki w ćwierćfinale. Nasz trzeci męski zawodnik, Kacper Sawicki, w kategorii -70 kg spotkał się w pierwszym pojedynku z Bułgarem, Ivanen Ivanovem. Bułgar okazał się zawodnikiem silniejszym i poprzez skuteczną ręczną technikę na tułów wygrał z Kacprem, pozbawiając go szansy na dalszą walkę w ćwierćfinale.

Drugiego dnia zawodów znowu to żeńska część drużyny pokazała, że jest silniejsza. Aleksandra Biłbak zdobyła najlepszy wynik spośród naszych zawodników zdobywając srebrny medal w kategorii młodzieżowców do 55 kg. W pierwszej walce spotkała się z bardzo wymagającą Włoszką, Dilettą Vinci, która była medalistką z zeszłego roku. Zawodniczki stoczyły trzy bardzo wyrównane rundy, po których sędziowie wskazali na naszą Olkę stosunkiem głosów 3:2 W półfinale zmierzyła się z Ukrainką, Valeriią Demchenko. Dla Olki wystarczyła jedna runda, aby pokazać wyraźną wyższość nad przeciwniczką, zdobywając waza-ri skutecznymi technikami ręcznymi na tułów. W finale spotkała się z Litwinką, EmilijA Korotkovaite. Obie zawodniczki nie pozwoliły sobie łatwo wygrać, stoczyły ze sobą zacięty trzyrundowy pojedynek. Sędziowie po trzeciej rundzie wskazali jednak na Litwinkę i to ona została mistrzynią Europy.

Nasz trzeci ostatni medal to zasługa Aleksandry Górskiej, przypadł jej w udziale brąz w kategorii +65 kg. Nasza trzecia Olka spotkała się w pierwszym pojedynku w ćwierćfinale z Szwajcarką, Nadją Plocher. Już w pierwszej rundzie Olka zdominowała Szwajcarkę i sędziowie wskazali jednogłośnie jej wygraną. W półfinale spotkała się z Litwinką Mariją Kubiliute. Litwinka pokazała w walce lepszą dyspozycję i wygrała poprzez wskazanie sędziów. Po wygranej walce Litwinka weszła do finału, gdzie zdobyła złoto.

Zawody skończyliśmy z bardzo wysokim wynikiem sportowym, wreszcie czas udać się na zasłużony wakacyjny odpoczynek.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Suwałkach za pomoc finansową w wyjeździe na Mistrzostwa Europy.

OSU.