Mistrzostwa Europy Kadetów i Młodzieżowców oraz Seniorów Open Karate Shinkyokushin

W dniach 23-24.11.2018 odbyły się na Węgrzech w Budapeszcie Mistrzostwa Europy Kadetów i Młodzieżowców oraz Seniorów Open Karate Shinkyokushin. W zawodach wystartowało 415 zawodników z 25 państw. Polska kadra zdobyła łącznie 16 medali: 2 złote, 2 srebrne i 12 brązowych. W kadrze Polski było 6 zawodników Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Nasi zawodnicy osiągnęli wielki sukces zdobywając łącznie 4 medale: w kumite  1 srebrny i 2 brązowe oraz 1 brązowy w kata.

W Mistrzostwach Europy Kadetów wystartował Piotr Barwicki w kategorii kumite do 60 kg. Piotrek niestety przegrał swoją pierwsza walkę z Ukraińcem Nazarem Kravchukiem. Pierwsza z dziewcząt wystartowała Aleksandra Mozerys. Olka wystartowała w dwóch konkurencjach: kata kobiet młodzieżowców i kumite do 60kg. W obu przypadkach przegrała pierwsze pojedynki. W kata w pierwszym pojedynku przegrała ze Szwedką Elą Elvander przez wskazanie 4:1. A w kumite przegrała po dogrywce przez wskazanie sędziów z Ukrainką Anastasiia Duziak.

Pozostała czwórka naszych zawodników wróciła z medalami. Aleksandra Górska zdobyła brązowy medal w konkurencji kumite powyżej 65kg. Pierwszą walkę dostała wolnym losem, w drugiej walce zawodniczka z Ukrainy Anastasiia Savenko nie stawiła się do walki, w następnej walce Olka spotkała Bułgarkę Csenge Tóth, której uległa poprzez wskazanie sędziów stosunkiem 4:1. Zawodniczka z Bułgarii została później Mistrzynią Europy.

Damian Biłbak i Michał Karpowicz wystartowali w dwóch konkurencjach kata i kumite. Damian w kumite do 65kg, a Michał w kumite do 75kg. Damian w pierwszym pojedynku w konkurencji kata pokonał zawodnika z Rumunii Norberta Szabo, w drugim pojedynku zaś przegrał z Węgrem, Matyas Kranitz, który później zdobył wicemistrzostwo Europy.

W kumite Damian osiągnął nasz największy sukces zdobywając srebro w kategorii do 65kg. Damian wygrał 3 walki. W pierwszej walce spotkał Azera Niyamaddina Aliyeva, z którym wygrał przez jednogłośne wskazanie sędziów. W drugiej walce jego przeciwnikiem był Taironas Tilvikas z Litwy, który również przegrał z Damianem jednogłośnie. W trzecim pojedynku Damian walczył z bardzo wymagającym przeciwnikiem, Gruzinem Nodarem Beridze, z którym wygrał dopiero po 2 dogrywkach przez jednogłośne wskazanie sędziów. W finale walczył z Ukraińcem Bohdanem Lemishko, tym razem okazało się ze to Ukrainiec jest lepszym zawodnikiem wygrywając walkę przed czasem przez skuteczna technikę ręczną na tułów.

Michał Karpowicz, odwrotnie niż Damian, zdobył medal w kata. W kumite przegrał pierwsza walkę z Holendrem Thomem Blekerem, sędziowie dopiero po 2 dogrywkach wskazali na przeciwnika 3:2. W kata Michał zdobył brąz. Pierwszy pojedynek kata wygrał jednogłośnie z Edvinasem Kontautasem z Litwy, w drugim pojedynku pokonał 4:1 Węgra Bence Meri. W półfinale Michał spotkał się z broniącym tytułu Mistrza Europy Ukraińcem Yaroslavem Kowalchukiem, z którym przegrał stosunkiem głosów 3:2.

Ostatnim naszym medalistą został brat bliźniak Damiana, Daniel Biłbak, który startował w konkurencji kumite do 70kg. Daniel zdobył brąz wygrywając dwa pojedynki. W pierwszej walce wygrał przez jednogłośne wskazanie sędziów z zawodnikiem z Węgier Zsoltem Langiem. Drugi pojedynek wygrywa z Nukrim Beridze z Gruzji przez wskazanie sędziów 4:1. Walka półfinałowa nie poszła dla Daniela najlepiej, Ukrainiec Severyn Palii wykonując skuteczna technikę na głowę pozbawił go możliwości walki w finale, zaś Severyn wchodząc do finału został Mistrzem Europy.

Cztery medale zdobyte na jednych Mistrzostwach Europy są naszym najlepszym wynikiem młodzieżowym. Do tej pory zdobywaliśmy medale pojedynczo, ale tym razem udało nam się przywieźć 4 medale z jednych mistrzostw.

Sukces ten jest owocem ciężkiej pracy zawodników przez kilka ostatnich lat i trudów przygotowań w ostatnich 6 tygodniach. Przed naszymi zawodnikami tygodniowy odpoczynek ponieważ 8 grudnia czeka ich kolejny start. W Szczecinku odbędzie się Puchar Polski Młodzików Juniorów i Seniorów. Mamy nadzieje, że wszyscy wyleczą swoje kontuzje i w pełnym zdrowiu przystąpią do startu.

Wyjazd na zawody został dofinasowany z dotacji Urzędu Miejskiego w Suwałkach, jak też przez sponsora klubowego firmę Reso Europa Service.