Mistrzostwa Europy Juniorów i Seniorów Karate Shinkyokushin

17-18 kwietnia Warszawa gościła elitę karateków z całej Europy. Polska była gospodarzem Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów Karate Shinkyokushin. Organizatorem z ramienia Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin był Bielański Klub Karate. Mistrzostwa odbyły się w warszawskiej hali Torwar.

Na zawody przyjechało 25 reprezentacji, w sumie w podwójnych Mistrzostwach Europy wystartowało 364 zawodników. Polska, jako gospodarz wystawiła największy skład zawodników, wystartowało 58 karateków we wszystkich kategoriach i konkurencjach. Juniorzy i seniorzy walczyli o medale wkonkurencjach kata oraz w kumite z podziałem na kategorie wagowe. Z Suwalskiego Klubu Karate zakwalifikowało się do startu czworo zawodników, a trener Marek Krejpcio pełnił rolę trenera Kadry Narodowej Juniorów.

W zawodach wystartowali:

– Marlena Drażba – kumite juniorek do 55 kg,
– Michał Karpowicz – kata juniorów i kumite do 65 kg,
– Daniel Biłbak – kumite juniorówdo 60 kg,
– Damian Biłbak – kata juniorów i kumite do 55 kg.

Zawody trwały trzy dni, we czwartek odbyła się waga i badanie lekarskie zawodników, a potem nastąpiły dwa dni rywalizacji. W piątek rywalizowali juniorzy,seniorzy zademonstrowali swoje umiejętności w sobotę. Okazało się, że byłyto bardzo dobre mistrzostwa dla Polski. Gospodarze zdobyli w sumie 17 medali, 11 przypadło juniorom i 6 seniorom. Jest to najlepszy wynik medalowy naszej reprezentacji, na zawodach rangi Mistrzostw Europy. Dzięki wynikomin dywidualnym Polska Reprezentacja Juniorów zajęła drugie miejsce drużynowo, a Seniorzy zdobyli trzecie miejsce.

Duży wkład w dorobek medalowy wśród juniorów, mają suwalscy reprezentanci. Nasi zawodnicy zdobyli 4 medale, jeden srebrny i trzy brązowe. Medal srebrny zdobył Daniel Biłbak, startującw kumite do 60 kg. Daniel stoczył też 4 walki, najwięcej z naszych zawodników. Pierwszą walkę wygrał z Duńczykiem Nitą Danielem Sondergaardem. Drugą walkę stoczył z Węgrem Danielem Gyori, w trzeciej walce spotkał się z Litwinem Armonaitisem Martynasem. Wygrywając trzy pojedynki doszedł dofinału gdzie spotkał się z zawodnikiem z Ukrainy Oleksandrem Svynarenko.Rok starszy ukraiński zawodnik i medalista z poprzedniego roku, zademonstrował w finale siłę swoich technik nożnych i wygrał z Danielem przed czasem, wykonując skuteczną obrotową technikę na tułów. Daniel Biłbak zajął II miejsce i został Wicemistrzenm Europy.

Damian Biłbak startował w dwóch konkurencjach i w dwóch zdobył brązowe medale. Zajął III miejsce w kata i III miejsce w kumite do 55 kg. W kumite do ósemki Damian wszedł wolnym losem, następnie stoczył dwie walki. W pierwszej pokonał Litwina Viliusa Lipnickasa, w drugiej walce spotkał się z Węgrem Vincentem Kis-Simonką. Od początku walki Damian budował przewagę technikami ręcznych i nożnych. W połowie walki wykonał skuteczną technikę z wyskoku na głowę i trafił, ale zamocno. Technika była na tyle skuteczna, że mimo kasku ochronnego, jakie noszą juniorzy, odebrała przytomność przeciwnikowi. W przepisach juniorskich jest to zabronione (techniki nożne na strefę głowy muszą być wykonywane zkontrolowaną siłą). Decyzją sędziów Damian został zdyskwalifikowany i zajął III miejsce.

Węgier dzięki decyzji sędziów wszedł do finału bez możliwości dalszej walki i zajął II miejsce. Nasz czwarty medal zdobył Michał Karpowicz. Michał powtórzył wynik z poprzedniego roku i zajął III miejsce w kata Juniorów. W kumite Michałwalczył w kategorii do 65 kg. W pierwszej walce spotkał się z Bułgarem Shyukri Dżhanerem, doprowadził do dogrywki i wygrał pojedynek przezwskazanie sędziów. W drugiej walce walczył z Chorwatem Luksicem Franem. Walcząc z kontuzją stopy, której nabawił się w pierwszym pojedynku, nie poradził sobie z Chorwatem i przegrał przez wskazanie sędziów.

Później okazało się, że Chorwat został Mistrzem Europy. Nasza ostatnia zawodniczka Marlena Drażba w pierwszej walce uległa Bułgarce Ivelinie Petrovej. Zawodniczka z Bułgarii zademonstrowała przewagę siłową głównie w technikach ręcznych i wygrała z Marleną przez decyzję sędziów. Był to bardzo dobry start Reprezentacji Polski i reprezentantów Suwalskiego Klubu Karate. Mamy nadzieję, że nasi reprezentanci jeszcze nie raz będą reprezentować barwy naszego kraju i będą wracać z medalami.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.