Kwalifikacyjny Turniej Karate Shinkyokushin do Mistrzostwa Europy Młodzieżowców U-22

W dniu 21 września w Opolu odbył się Kwalifikacyjny Turniej Karate Shinkyokushin do Mistrzostwa Europy Młodzieżowców U-22 (wiek 19-22 lata). Mistrzostwa mają się odbyć 15-16 listopada w Rumunii w miejscowości Oradea. W turnieju wzięło udział 51 wybranych zawodników, reprezentujących 18 Klubów.

Suwalski Klub Karate Kyokushin wystawił do kwalifikacji 4 młodzieżowców: Mateusza Muczyńskiego w kategorii do 65 kg, Sebastiana Biłbaka i Wojciecha Żytkiewicza w kategorii do 70 kg oraz Mateusza Krejpcio w kategorii do 75 kg.

Do Mistrzostw Europy bezpośrednią kwalifikację uzyskują finaliści turnieju (1 i 2 miejsce). Wszyscy nasi zawodnicy sprostali zadaniu i zakwalifikowali się do startu w Rumunii. Mateusz Muczyński wygrał kategorię do 65 kg. W kategorii do 70 kg w finale spotkali się nasi dwaj zawodnicy, Wojciech Żytkiewicz i Sebastian Biłbak, po wyrównanej walce sędziowie wskazali na wygraną Sebastiana a Wojtek zajął 2 miejsce. W kategorii do 75 kg Mateusz Krejpcio zajął 1 miejsce.

Oprócz startujących zawodników powołanie otrzymała jeszcze Aleksandra Czerwiecka, która z powodu kontuzji nie mogła wystartować w eliminacjach. Olka jest Wicemistrzynią Europy z poprzedniego roku i uzyskała kwalifikację za ubiegłoroczny wynik i miejsce w rankingu zawodniczek.

Obecnie na Mistrzostwa Europy kwalifikacje posiada dziewięcioro zawodników reprezentujących Suwalski Klub. Podczas Mistrzostw Europy będą też rozgrywane kategorie dla kadetów (wiek 15-16 lat), gdzie na początku roku kwalifikacje wywalczyło czworo naszych zawodników: Marlena Drażba, Michał Karpowicz oraz Daniel i Damian Biłbak. Na obecną chwilę wszyscy zawodnicy chcą podjąć wyzwanie i wystartować z orłem na piersi w Rumunii.

Biorąc pod uwagę poprzednie lata jest to nasz najlepszy wynik kwalifikacyjny na zawody o randze Mistrzostw Europy. Nigdy jeszcze dziewięcioro zawodników nie reprezentowało naszych barw na imprezie o takiej randze.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.