50 Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin

3 czerwca 2023 roku odbyły się w Świnoujściu Pięćdziesiątych Mistrzostw Polski Kyokushin Karate, z udziałem 116 zawodników reprezentujących 54 kluby członkowskie PZK.

Oficjalnego otwarcia dokonali Prezydent Miasta Świnoujścia Paweł Sujka, Prezes PZK Maciej Sokołowski, Wiceprezes PZK Andrzej Drewniak i Wiceprezes PZK Wacław Antoniak, którzy podkreślili, że bez pracy 380 klubów Kyokushin wśród 620 klubów członkowskich PZK nie byłoby 320 medali zdobytych na MŚ i ME.

W tym okresie przewinęło się przez kluby Kyokushin ponad 600.000 młodzieży, wyszkoliliśmy w ramach PZK ponad 1200 instruktorów Kyokushin oraz 800 sędziów Kyokushin.

W czasie ceremonii otwarcia MP ponad 110 kierowników ośrodków otrzymało pamiątkowe medale 50-lecia Polskiego Kyokushin. Jednym z kierowników był shihan Marek Krejpcio który pełnił też funkcję sędziego prowadzącego na jednej z mat.

Z Suwałk na Mistrzostwach wystartowała tylko jedna zawodniczka – Jolanta Płońska. Jola w tym roku ukończyła 18 lat i jako nowicjuszka pojechała na zawody najwyższej rangi w kraju aby zbierać doświadczenie na przyszłość.

Joli nie sprzyjało tak zwane „szczęście nowicjusza”. Po losowaniu okazało się ze trafiła na najlepszą i najbardziej doświadczoną zawodniczkę w tej kategorii Annę Bojdę z Wrocławia. Ania jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski Seniorek i tym razem jak faworytka nie zawiodła i zdobyła złoty medal.

Ale dla nas najważniejsze jest to że nasza najmłodsza seniorka przewalczyła z faworytką całą walkę i przegrała przez wskazanie sędziów, nie pozwalając przeciwniczce na zdobycie żadnego punktu przewagi. Anna Bojda zademonstrowała w walce doświadczenie i przewagę siłową zaś Jola Płońska mimo pierwszej walki w życiu w kategorii seniorek, zademonstrowała wytrzymałość i nieustępliwość.

Uważamy że w przyszłości razem z nabytym doświadczeniem, pozwoli to na odpowiedni rozwój aż do zdobycia medali w młodzieżowcach i seniorach. Za trzy tygodnie Jola Płońska i Franek Kimszal wystartują na Mistrzostwach Europy Juniorów i Kadetów w Debreczynie, jeszcze trzy tygodnie ciężkiej pracy na treningach i sparingach i nasi zawodnicy będą mieli szansę powalczyć o medale Mistrzostw Europy i niech wypadną jak najlepiej.

Wyjazd na 50 Mistrzostwa Polski Seniorów został dofinansowany ze środków urzędu Miejskiego w Suwałkach.