Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego Juniorów i Seniorów Karate Kyokushin

12 marca 2016 roku w Dobrym Mieście odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (90 zawodników z 25 klubów) oraz Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego Juniorów i Seniorów Karate Kyokushin (163 zawodników z 35 klubów). Był to dobry start dla Suwalczan. Zdobyli I miejsce drużynowo w Makroregionie i II miejsce w Młodzikach.

W sumie Suwalski Klub Karate wystawił dwanaścioro zawodników, którzy zdobyli 13 medali indywidualnie. W młodzikach tym razem wystartowały same dziewczęta, cztery zawodniczki zdobyły 3 medale i 8 punktów przyznawanych w młodzieżowej rywalizacji sportowej przez Ministerstwo Sportu. Aleksandra Rybacka zdobyła I miejsce kumite do 55 kg, Anna Kapłon I miejsce kumite +55 kg i Aleksandra Biłbak II miejsce kumite do 50 kg. Czwarta zawodniczka Julia Daniłowicz tym razem wróciła bez medalu.

Juniorzy i seniorzy zdobyli 10 medali indywidualnie, na ośmioro zawodników. Juniorki zdobyły 3 medale: Aleksandra Mozerys w kata juniorek zajęła II miejsce i dodatkowo III miejsce w kumite do 60 kg. Aleksandra Górska zdobyła II miejsce w kumite +60 kg, trzecia juniorka Iga Kalejta tym razem nie zdobyła medalu. Juniorzy Daniel i Damian Biłbak zdobyli dwa I miejsca, Damian w kategorii do 60 kg, a Daniel do 65 kg.

Bliźniacy wystartowali też po raz pierwszy w kategorii kata seniorów. Jako nowicjusze wypadli nad wyraz dobrze. Daniel zajął II miejsce, a jego brat Damian tuż za podium uplasował się na miejscu IV. Przedzielił ich nasz trzeci zawodnik w kata seniorów Michał Karpowicz, zajmując III miejsce. Michał oprócz kata wystartował po raz pierwszy w kategorii seniorów do 65 kg, gdzie wygrał i zdobył złoto. Następny nasz nowicjusz w seniorach także zaliczył udany start. Mateusz Kapłon wystartował w kategorii do 70 kg i zdobył II miejsce. Najstarszym naszym zawodnikiem w ekipie był Sebastian Biłbak startujący w kategorii do 75 kg. Sebastian wygrał trzy walki i zdobył I miejsce.

Sebastian był ostatnim naszym medalistą i ostatnim medalistą w rodzinie Biłbak. Na jednych zawodach po raz pierwszy wystartowała czwórka rodzeństwa, Aleksandra, jako młodziczka, bliźniacy Damian i Daniel, jako juniorzy i w kata, jako seniorzy oraz Sebastian, jako senior. Zdobyli trzy złote i dwa srebrne medale, jest to na pewno bardzo ciekawy, rodzinny wynik sportowy.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.